امام خمینی وپدیده انقلاب اسلامی

 

امام خمینی تنها رهبر دینی است که که احکام اعتقادات اخلاق وسیاست اجتماعی اسلام را از لابلای کتابها به کانون اصلی اجتماعات بشری هدایت وآن را حاکمیت بخشید.
او که انسانی فرهیخته و دانشمندی بی بدیل در عرصه ی فقه و اصول و فیلسوفی نحریر بود سیاست را از کانون تضاد طراحی شده با دیانت توسط حکام مستبد خارج وحقیقت سیاست دینی را برای جهان نه تنها ترجمه که عینیت بخشید.
وبا تدوین کتاب انقلاب اسلامی و نظریه ولایت فقیه نمونه ای از حکومت دینی را بنیان گذاری نمود که اقتباسی از اسلام انقلابی است ، در این راستا او معتقد بود طبق فرموده قرآن در سوره سبا که می فرماید :
قُلْ إِنَّمَا أَعِظُکُم بِوَاحِدَهٍ أَن تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنَىٰ وَفُرَادَىٰ ثُمَّ تَتَفَکَّرُوا .
ﺑﮕﻮ : ﻣﻦ ﺷﻤﺎ ﺭﺍ ﻓﻘﻂ ﺑﻪ ﻳﻚ ﺣﻘﻴﻘﺖ ﺍﻧﺪﺭﺯ ﻣﻰ ﺩﻫﻢ [ ﻭ ﺁﻥ ]ﺍﻳﻨﻜﻪ ﺩﻭ ﺩﻭ ﻭ ﻳﻚ ﻳﻚ ﺑﺮﺍﻱ ﺧﺪﺍ ﻗﻴﺎم ﻛﻨﻴﺪ ، ﺳﭙﺲ در باره پیامبرتان [ ﻛﻪ ﻋﻤﺮﻱ ﺑﺎ ﭘﺎﻛﻲ ، ﺍﻣﺎﻧﺖ ، ﺻﺪﻕ ﻭ ﺩﺭﺳﺘﻲ ﺩﺭ ﻣﻴﺎﻥ ﺷﻤﺎ ﺯﻧﺪﮔﻲ ﻛﺮﺩﻩ ﺍﺳﺖ ]ﺑﻴﻨﺪﻳﺸﻴﺪ. (۴۶)
امام ره معتقد بود این نظریه فرمولی متقن وبدون نقص برای حرکتی سازنده و عمیق جهت استخراج شعائر دینی وتحقق کاربردی آن در عرصه سیاسی واجتماعی و آغازی برای بروز و ظهور قدرت حکومتی وسیاست دینی در جامعه جهانی است.
به همین خاطر امام راحل رضوان الله تعالی علیه بر اساس آیه فوق اعتقادات دینی را در شکل گیری حکومت عملیاتی نمود. و بادعوت مردم به صورت جداگانه و دعوت احزاب و تشکلهای سیاسی ، فرد فرد مردم و احزاب سیاسی همگان را وارد گود مبارزه نمود.
وی رویکردی جدیدی در عرصه ی مبارزه ، بر علیه حکومت استبدادی شاهنشاهی بنیان نهاد که با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و تبلور دمو کراسی دینی شکلی از آرمان خواهی دینی را مبتنی بر آرای عمومی مردم بنیان گذاری نمود که تا آن زمان بی نظیر بود.
امام خمینی رحمت الله علیه معتقد بود برخلاف نوع مکاتب سیاسی رایج آن زمان که معتقد بودند با هر ابزاری جایز است به قدرت رسید این نظریه را باطل اعلام نمود ، و رسما در حرکت آرمان خواهانه وانقلابی خود و یارانش کاملا بر اساس منطق شرافتمندانه اسلامی عمل نمود.
امام بارها فرمودند: ما برای سرنگونی شاه دست در دست مارکسیستها نخواهیم گذاشت او به تاکتیکهای مبارزه سیاسی ، شیوه جدیدی را که مد نظر جهانبینی مبارزاتی اسلام بود اضافه نمود.
در طول دوران مبارزه شرافت اخلاقی و دینی را مد نظر داشته و تا پایان عمر شریف خود لحظه ای و ذره ای از آن عدول نکردند.
او در مبارزه خود معتقد به این اصل مترقی شرافت دینی بود که قرآن در سوره آل عمران میفرماید:
وَلْتَکُن مِّنکُمْ أُمَّهٌ یَدْعُونَ إِلَى الْخَیْرِ وَیَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَیَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنکَرِ وَأُولَٰئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ
ﻭ ﺑﺎﻳﺪ ﺍﺯ ﺷﻤﺎ ﮔﺮﻭﻫﻲ ﺑﺎﺷﻨﺪ ﻛﻪ [ ﻫﻤﻪ ﻣﺮﺩم ﺭﺍ ] ﺑﻪ ﺳﻮﻱ ﺧﻴﺮ [ ﺍﺗﺤﺎﺩ ، ﺍﺗﻔﺎﻕ ، ﺍﻟﻔﺖ ، ﺑﺮﺍﺩﺭﻱ ، ﻣﻮﺍﺳﺎﺕ ﻭ ﺩﺭﺳﺘﻲ ] ﺩﻋﻮﺕ ﻧﻤﺎﻳﻨﺪ ، ﻭ ﺑﻪ ﻛﺎﺭ ﺷﺎﻳﺴﺘﻪ ﻭ ﭘﺴﻨﺪﻳﺪﻩ ﻭﺍﺩﺍﺭﻧﺪ ، ﻭ ﺍﺯ ﻛﺎﺭ ﻧﺎﭘﺴﻨﺪ ﻭ ﺯﺷﺖ ﺑﺎﺯﺩﺍﺭﻧﺪ ; ﻭ ﺍﻳﻨﺎﻧﻨﺪ ﻛﻪ ﻳﻘﻴﻨﺎً ﺭﺳﺘﮕﺎﺭﻧﺪ .(١٠۴)
امام خمینی بنیان گذار انقلابی شد که چشم و چراغ همه مظلومان جهان بوده وهست چرا که بر اساس نظریه ام القرای جهان اسلام هرگاه حکومتی بر مبنای تعالیم شریعت اسلام شکل گرفت علاوه بر حمایت از مظلومین ، بدنبال ایجاد تحول فرهنگی سیاسی اجتماعی واقتصادی بر مبنای تعالیم الهی باشد تا در آینده زمینه ساز ظهور منجی آخر زمان باشند.
لذا ضمن درود به ارواح مطهر شهیدان انقلاب اسلامی وروح امام راحل سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران را به رهبری آن مجاهد فرزانه گرامی وبه آحاد ملت عزیر ایران تبریک عرض می نمایم.
وما النصر الا من عند الله

حسن زارعی
مدیر مسئول نشریه گابریک در استان هرمزگان 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *