آمادگی برای تخلیه ۳۰ روستا در جاسک

آمادگی برای تخلیه ۳۰ روستا در جاسک/ آغاز گرد و غبار در شرق هرمزگان

فرماندار جاسک گفت: آمادگی‌های لازم برای تخلیه فوری ۳۰ روستای منطقه جاسک در صورت شدت گرفتن بحران انجام گرفته است.

محمد رادمهر اظهار کرد: آمادگی‌های لازم برای تخلیه فوری ۳۰ روستای جاسک در صورت شدت گرفتن بحران ناشی از وقوع تندباد و طوفان دریایی در نظر گرفته شده است.

وی افزود: هوای جاسک اکنون با وزش باد دچار افت کیفیت شده و گرد و غبار نسبی هوا را فراگرفته است.

فرماندار جاسک با بیان این که هماهنگی‌های لازم در مورد گزارش دهی مستمر دهیاران و بخشداران نسبت به وضعیت روستاهای ساحلی صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: یگان‌های امدادی، نیروی انتظامی و هلال احمر در شرق هرمزگان و در شهرستان جاسک در حالت آماده‌باش قرار دارند.

فرماندار جاسک گفت: جاسک درحالت آماده باش است با توجه صدور هشدار سطح قرمز دریایی و هشدار سطح نارنجی توسط اداره کل هواشناسی هرمزگان، آمادگی لازم در این شهرستان ایجاد شده و درحالت آماده باش قرار دارد.

محمد رادمهر اظهار داشت: ستاد مدیریت بحران شهرستان جاسک با توجه به هشدارهای جوی و دریایی صادر شده نشست فوق‌العاده خود را برگزار و تصمیم‌ها و تدابیر اتخاذ شد.

وی ادامه داد: براین اساس شناورها در این شرایط آب و هوایی نامساعد و طوفانی اجازه فعالیت را تا اطلاع بعدی ندارند اطلاع رسانی لازم به همه دهیاران و بخشداران و شهرداران و مردم انجام شده تا در این شرایط آب و هوایی نکات ایمنی را رعایت کنند.

وی اضافه کرد: دستگاه‌های امدادرسان و عمران مستقر در جاسک به همراه نیروهای مسلح در حالت آماده باشد قرار دارند تا در صورت نیاز خدمت رسانی لازم را انجام دهند.

براساس اطلاعات منتشره سازمان هواشناسی، سامانه کم فشار حاره‌ای صبح امروز جمعه در حوالی مدار ۲۳ درجه عرض شمالی به چرخند حاره‌ای تشکیل و از سوی کمیته طوفان کشورهای حاشیه اقیانوس هند به نام «شاهین» نامگذاری شد.

هواشناسی هند نیز که محل تولد اولیه طوفان در این شبه قاره بوده است، پیش بینی کرده که چرخند حاره ای به سمت دریای عمان حرکت می کند.

از امروز تا نیمه های هفته آینده محدودیت های شدید دریانوردی در جنوب کشور اعمال شده و فعالان دریایی از رفتن به دریا منع شده اند.

معاون اداره کل هواشناسی هرمزگان گفت: هشدار سطح قرمز دریایی با توجه به تقویت طوفان حاره‌ای در دریای عرب که موجب ناپایداری‌های جوی و دریایی می‌شود، برای مناطق شرقی این استان صادر شد.

سازمان هواشناسی کشور در اطلاعیه ای اعلام کرد: براساس آخرین خروجی مدل های پیش یابی پیش بینی می شود سامانه کم فشار حاره‌ای صبح جمعه در موقعیت شمال شرقی به چرخنده حاره ای تبدیل شود و به سمت شمال غرب و آب های دریای عمان حرکت کند.

بر اساس این اطلاعیه از روز جمعه تا روز یکشنبه وزش باد شدید، افزایش ارتفاع موج در مناطق دور از ساحل تا ۶ متر و در مناطق ساحلی بین ۲ تا ۳ متر، بارش شدید باران و رعدو برق به ویژه در مناطق دور از ساحل بیش از ۳۰۰ میلیمتر پیش بینی می شود که بر اساس آن غرق شدن شناورهای تجاری و صیادی، آسیب دیدن شناورهای مستقر در بنادر صیادی و تاسیسات ساحلی و فراساحلی، از بین رفتن قفس های پرورش ماهی و تورهای صیادی، وقوع سیلاب ساحلی و بالا آمدن سطح آب در مجاورت سواحل امکان دارد.

در این اطلاعیه ممنوعیت تمام فعالیت‌های دریایی، اتخاذ تمهیدات لازم توسط فعالان دریایی برای پیشگیری از خسارت، پیگیری اخبار هواشناسی و هشدارهای رسمی صادره توسط سازمان هواشناسی کشور توصیه شده است.

کارشناس سازمان هواشناسی نیز صبح امروز نسبت به بارندگی‌های سیلابی در شمال و شمال غرب کشور، آبگرفتگی معابر، سیلابی‌شدن مسیل‌ها و طغیان رودخانه‌ها هشدار داد.

شهرستان جاسک دارای ۶۰ هزار نفر جمعیت، ۳۰۰ کیلومتر نوار ساحلی در فاصله ۳۰۰ کیلومتری شرق بندرعباس واقع شده است.

جاسک / خبرنگار/ حیدری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *