ضرورت ایجاد پارک بانوان در شهرک نیایش بندرعباس

زنان جهت حضور فعال و برقراری تعاملات اجتماعی در جامعه ایرانی-اسلامی با عوامل و محدودیت هایی روبه رو هستند. عدم امکان براورده شدن نیاز هایی همچون، نیاز به آزادانه صحبت کردن در مورد مسائل گوناگون، نیاز به تخلیه انرژی در مکان های مختص به خودشان، نیاز به امنیت و در امان بودن، نیاز به آزادانه ورزش کردن و تفریح کردن و دیگر نیاز ها موجب شده تا بانوان حضور فعال و تعاملات اجتماعی قوی در جامعه نداشته باشند. لذا این اهمیت حس می شود که با ایجاد فضاهایی همچون پارک های موضوعی بانوان زمینه ساز افزایش تعاملات اجتماعی زنان در جامعه شویم.

پارک‌های ویژه خانم‌ها با اختصاص مکانی سرسبز و آزاد برای استفاده از نور خورشید، امکانات ورزشی و تفریحی، مساله سلامت را مد نظر قرار داده و با متمرکز کردن تعداد زیادی از بانوان در محل پارک و برگزاری کلاس‌های آموزشی، بهداشتی و ورزشی، به این ضرورت اصلی جامعه خواهد پرداخت.
بیماری پوکی استخوان نزد زنان به ویژه زنانی که تحرک ندارند به سرعت رو به افزایش است. شیوه زندگی زنان، عدم استفاده از نور خورشید به دلیل زندگی آپارتمان نشینی و همچنین خانه‌های مشرف به یکدیگر از دلایل اصلی این بیماری خاموش است شاید توجه به این مسئله و نبود امکانات اولیه رفاهی، ورزشی و تفریحی برای زنان، همچنین عدم ایجاد و احداث پارک‌های ویژه زنان در سال‌های اخیر به معضلی جدی تبدیل شده است.

در پارک‌های ویژه بانوان، این قشر می‌توانند با امنیت اجتماعی، وبدون مزاحمت ساختمانهای مشرف تفریح کنند واز مزایای آفتاب گیر بودن، کارکنان و نگهبانان بانو، سیستم آب، برق، گاز، تلفن، سرویس بهداشتی، کتابخانه و نمازخانه مختص به خود، و سایر امکانات رفاهی بهره مند شوند.

فضاهای ورزشی اختصاصی به بانوان در شهر بندرعباس ناچیز است.

از آنجا که بانوان نقش مهمی در کانون خانواده و در تربیت فرزندان دارند، توجه به ورزش و تفریح آنان در راستای زندگی بهتر امری ضروری است.

ایجاد پارک بانوان نشان از توجه متعادل مسؤولین به زنان و آقایان در پروژه‌های عمرانی و زیرساخت‌های شهری است.
متاسفانه شهرک نیایش با داشتن جمعیت زیادی از بانوان عدم وجود مکانی خاص برای تفریح و یاورزش این قشر از جامعه، موجبات عدم تفریح و ورزش را فراهم کرده است و بسیاری از بانوان از تفریح و ورزش صرف نظر کرده اند.
پارک های بانوان نیاز جامعه به ویژه شهرستان بندرعباس است، اما متاسفانه تاکنون به آن توجه جدی نشده است.
امیدواریم مسئولین ذیربط این امر مهم را درک کرده و آن را محقق سازند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *