حضور آیت الله اعرافی درجمع روحانیون وطلاب شرق استان هرمزگان

مدیر حوزه‌های علمیه کشور گفت: زمانی که مرحوم حاج شیخ عبدالکریم حائری موسس حوزه علمیه قم از دنیا رفتند این حوزه فقط ۳۰۰ طلبه داشت، اما چون پایه‌های تحصیل و تهذیب در آن خوب ریخته شده بود از آن، حضرت امام(ره) و دیگر بزرگان برخاستند.

آیت الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه های علمیه کشور شب گذشته در دیدار با علما، روحانیون و طلاب شهرستان میناب با اشاره به آیه ۳۳ سوره توبه «هُوَ الَّذِی أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَیٰ وَدِینِ الْحَقِّ لِیُظْهِرَهُ عَلَی الدِّینِ کُلِّهِ وَلَوْ کَرِهَ الْمُشْرِکُونَ» و با تاکید بر اینکه راه پیروزی جریان توحید بر سایر تفکرات توسط رسول گرامی اسلام(ص) باز شد، اظهار داشت: پیامبر اسلام(ص) تمدنی نو برای عالم ایجاد کرد که معارف ناب آن همه بشر را تحت تاثیر قرار داده است و اسلام عزیز روز به روز رشد کرده و
امروز خود را به عنوان دومین دین پرجمعیت دنیا تبدیل کرده است.

وی با تأکید بر اهمیت اجرای فرامین الهی، افزود: اگر جامعه بشریت به درستی از پیام الهی که توسط رسول گرامی اسلام(ص) به دست مردم رسید، استقبال می‌کرد امروز چهره عالم به شکل دیگری بود، اما بدانید آن چیزی که در آیه ۳۳ سوره توبه مطرح می‌شود، یک آرزو نیست، بلکه وعده الهی است و قطعا روزگاری خواهد آمد که ارزش‌های انسان‌ساز اسلام بر تمام ارکان دنیا حاکمیت پیدا خواهد کرد.

آیت‌الله اعرافی، تمدن عصر ظهور را یک تمدن به تمام معنا الهی دانست و گفت: دل‌های مؤمنان، مشتاقان و متدینان به ادیان الهی و مذاهب اسلامی به عشق رستاخیزی می‌تپد که با حضور حضرت ولی عصر(عج) ایجاد خواهد شد و پیروزی اسلام بر همه‌ اندیشه‌های دیگر به صورت تام و کامل محقق خواهد شد.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با بیان‌ اینکه اعتقاد به منجی در اکثر ادیان و مذاهب وجود دارد، تصریح‌کرد: اسلام نگاه ویژه‌تری به بحث منجی دارد و در نگاه ما محور تحول بزرگ بشری انسانی که در آینده می‌آید و البته در حال حاضر نیز موجود و زنده است و بر اعمال و رفتار ما نظارت دارد. بر همین مبنا، انتظار یک امید کور نیست بلکه یک امید عمیقی است که روحیه جهاد و مقاومت تولید می‌کند و موتور متحرکه‌ای است که انسان‌های مومن و متعهد را پای‌کار می‌آورد.

آیت‌الله اعرافی نفی تکالیف اجتماعی و سیاسی در مقوله انتظار را جریانی انحرافی دانست و تصریح‌کرد: ندبه در مسیر انتظار باید با امید، جهاد، ایثار و مقاومت در راه خدا و جانفشانی برای حفظ ارزش‌ها همراه باشد.

وی با تاکید بر اینکه انقلاب اسلامی گفتمان جدیدی است که بر ضد تفکرات استکبار جهانی پایه‌ریزی شده است، تلاش جریان‌های استکباری در فضای رسانه‌ای و مجازی را نشانه‌ای بر درست بودن راه ملت ایران دانست و گفت: مطمئن باشید زنان و جوانان ایرانی و توده‌های مردم ایران در این مسیر مستحکم خواهند بود و خواب‌های شوم دشمنان تعبیر نخواهد شد.

عضو فقهای شورای نگهبان بیان‌کرد: غرب استکباری تحمل شکوه، عظمت، استقلال و بزرگی ایران اسلامی را ندارد، البته من هرگز نفی اشکالات و ضعف‌ها را نمی‌کنم و قطعا اصلاح رفتارها و برنامه‌ها ضرورت دارد و ما باید جوابگوی ملت ایران باشیم، اما سخن آن است که انقلاب اسلامی امید را در همه مستضعفان عالم برانگیخت.

وی خاطر نشان‌ کرد: حوزه از تاریخی بیش از هزار ساله و درخشان برخوردار است و مهد علم، دانش، تولید فکر و اندیشه بوده‌ و تمام علوم بشری در حوزه‌ها رواج پیدا کرده و امروز نیز حوزه‌ها در کنار دانشگاه‌ها با تقسیم‌کاری که انجام شده است، به رسالت‌های خود عمل می‌کنند.

آیت الله اعرافی با بیان اینکه حوزه‌های علمیه، خواجه نصیرها، بوعلی سیناها و علامه‌ها را تربیت کرده است، عنوان کرد: معلمان اخلاق و مربیان و دین و هدایت بشر از این حوزه‌ها برخواسته‌اند و هر جا حوزه و مدرسه علمیه است، باید در آن علم و دانش باشد و تعمیق پیدا کند.

وی خاطرنشان کرد: رسالت ما این است که دست هدایت جویان را بگیریم و راه را به رهجویان نشان دهیم، در کنار اینکه در رسالت دیگر باید برای تحقق دین خدا تلاش کنیم.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور تصریح‌کرد: حوزه‌های ما همیشه مردمی، اجتماعی و سیاسی به معنای درست بوده‌اند و چیزی جز اتصال به ملت نداشته‌ایم و امروز نیز در کنار مردم هستیم؛ همیشه حوزه در برابر فتنه‌گران و مستکبران، راه مقاومت و ایثار را داشته و خواهد داشت.

آیت الله اعرافی اظهار کرد: طلاب و جوانان عزیزی که توفیق یافته‌اند در خانه حضرت ولیعصر(عج) حضور پیدا کنند، بدانند بالاترین افتخار نصیبشان شده، هر چند که طعنه‌هایی نیز ممکن است بشنوند اما بدانید که باید افتخار کنید و به خود ببالید و در دوره جوانی تمام همت خود را برای پیشرفت در همه ابعاد به کار بگیرید و سنت‌های حوزه را پاس بدارید.

وی با بیان اینکه نسل جوان و جامعه امروز به فلسفه و حکمت الهی نیازمند است و برای این نیاز حوزه باید پاسخگو باشد، خاطرنشان‌ کرد: زمانی که مرحوم حاج شیخ عبدالکریم حائری موسس حوزه علمیه قم از دنیا رفتند این حوزه فقط ۳۰۰ طلبه داشت، اما چون پایه‌های تحصیل و تهذیب در آن خوب ریخته شده بود از آن، حضرت امام(ره) و دیگر بزرگان برخاستند و لذا شما هم به کمی عدد نگاه نکنید، اگر پایه‌های تعلیم و تربیت را درست بنا کنیم از همین تعداد قلیل انسان‌های بزرگی تربیت خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *