طرح منطقه آزاد گردشگری سیریک به معاونت وزارت میراث فرهنگی ارائه شد

*میرمحمد حمزه در گفتگو با خبرنگار نشریه گابریک،  با تاکید بر اینکه سیریک قطب گردشگری سواحل مکران است بیان داشت: طرح تدوین شده منطقه آزاد گردشگری سیریک به معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی ارائه گردید.

🔆مشاور عالی حوزه گردشگری شرق هرمزگان گفت: منابع ارزشمند اکولوژیکی، تنوع زیستی و فعالیت های اقتصادی مناطق ساحلی را به یکی از حساس ترین و ارزشمندترین مناطق گردشگری درجهان امروز تبدیل کرده است.

◀️وی ابراز داشت: طی دهه های اخیر بهره برداری نادرست از منابع ارزشمند اغلب مناطق ساحلی را با وضعیتی بحرانی و خطرناک مواجه ساخته و مسائلی نظیر تغییرات خط ساحلی، نابودی زیستگاه های ساحلی و به خطرافتادن بهداشت وسلامت جوامع انسانی را تهدید می کند بهترین راه برای حل مشکلات توسعه پایدارگردشگری است.

🔆حمزه تصریح کرد: توسعه پایدار به معنای سنتی نگهداری منابع و استفاده عاقلانه از مناطق گردشگری که می توان با این روند تغییرات اقتصادی و اجتماعی ایجاد کرد و با استفاده از این ظرفیت ها به توسعه و بالندگی حوزه گردشگری کمک کرد.

♦️مهندس میرمحمدحمزه خاطرنشان کرد: تقریباً تمام روستاهای شهرستان سیریک توان بالقوه ای برای ارائه گردشگری ساحلی برخوردار هستند و برای احیا و جذب بیشتر گردشگری این امر مستلزم برنامه ریزی، سازماندهی و سرمایه گذاری است.

🔸وی با بیان اینکه صنعت گردشگری در بعضی از کشورها به عنوان صنعت اول به حساب می آید و در کشور ما به عنوان صنعت سوم محسوب می شود اظهارداشت: حوزه گردشگری فرابخشی است و برای رونق و جذب بیشتر توریسم و گردشگر باید میان بخش های مختلف هماهنگی و برنامه ریزی صورت پذیرد تا به نتیجه مطلوب و اثر بخش برسیم.

🔷این فعال حوزه مکران؛ارتقاءظرفیت های مقابله با مخاطر محیطی و حوادث غیرمترقبه، قانونمند کردن شیوه بهره برداری، استقرار فعالیت ها و ساخت و سازها در مناطق ساحلی همراه با ایجاد بسترهای حقوقی لازم، تامین امنیت جوامع و فعالیت های مستقر در مناطق ساحلی، برقراری نظام های حقوقی و مالی به ویژه در مناطق ساحلی برای هدایت فعالیت های توسعه و ارتقای نقش روستاهای ساحلی مکران در همکارهای منطقه ای براساس منافع شهرستان، فرهنگ سازی استفاده مناسب از سواحل و دریا و پایش و ارزیابی مستمر فعالیت ها و اقدامات مناطق ساحلی را از جمله آیتم های توسعه گردشگری دانست.

One thought on “طرح منطقه آزاد گردشگری سیریک به معاونت وزارت میراث فرهنگی ارائه شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *