شهرداری‌ها از فرصت نهضت ملی مسکن برای اصلاح حاشیه شهرها استفاده کنند

شوراهاو شهرداری ها باید نقش خودشان را در طرح های بزرگ ملی پیدا کنندو از فرصت ها استفاده کنند

 

گزارش گابریک آنلاین، مهدی دوستی استاندار هرمزگان در چهارمین جلسه روسای کمیسیون‌های شهرسازی و معماری کلانشهرها و مراکز استان‌ها، بیان کرد: اگربخواهیم پر کابردترین جلوه هنر را نام ببریم قطعاً هنر معماری می باشد و اگر هنر در معماری تجسم پیدا کند و محیطی که درآن زیست میکنیم درآن پیوسته خواهیم بود وهیچ هنری به اندازه معماری سیاسی نیست معمار سیاست را تجسم میکندو آن چیزی را در زمان اتفاق می افتد جسم میدهد و درطول تاریخ منشأ بسیاری ازتحولات بوده همانطور که یکی از دلایل انقلاب کبیر فرانسه،  معماری شهر پاریس ذکر شده است.

مهدی دوستی افزود: با معماری میتوانیم به هویت تاریخ برسیم و معماری سلسله هاو کلان راهبردهای حکومت های مختلف درطول تاریخ را نشان میدهد.

نماینده عالی دولت در استان هرمزگان اضافه کرد: سیاست های توسعه کشور تقریباً از دهه ۳٠به بعد کشور درگیر توسعه متری بوده در شهر هم توسعه متری هست بدون توجه به حجم و کیفیت توسعه بوده و در بعد شهرسازی با همین مشکل مواجهیم مانندپیاده روهایی که فدای خیابان میشود درصورتی که باید بالعکس باشد وبرای زیست بهتر وبا کیفیت برای مردم فراهم شود.

وی اظهار کرد: چشم انداز بسیاری از شهرها باهم متفاوت هست در شهری مانند بندرعباس که چشم انداز زیبای ساحلی دارد معنایی ندارد شهر را به سمت کوه ببریم شاید در تهران دلیل پناه بردن مردم به دامنه زیبای رشته کوه های البرز یا تنفس در هوای پاک باشد بر همین اساس شهری مثل بندرعباس که ساحل زیبایی دارد چقدر زیباست که توسعه شهر به صورت طولی شکل بگیرد. و عدم رعایتاین امر مهم باعث شده مردم از توسعه شهری بی بهره بمانند بعضی اصلاحات که با الویت شهر واستان دارد انجام میشود در همین راستا است.

وی تاکیدکرد: در بازآفرینی شهری باید توجه داشته باشیم که برنامه ریزی تغییرات در سطح محلات با حفظ شبکه‌های محله‌ ای انجام شود چرا که بازآفرینی فقط بازگشایی معبر در محلات نیست و باید در آن ترکیبی از مسائل اجتماعی و معماری را باهم در نظر گرفت.

وی با تاکید بر مدیریت واحد شهری با همکاری تمام دستگاه های اجرایی، عنوان‌کرد: در برخی از مناطق مانند شهرهای جنوبی توجه به زیست شبانه مردم نه از روی تفنن و تفریح بلکه به دلیل جبر جغرافیا، آب و هوا و گرمای هوا است که در این مناطق مردم بعد از نماز عشاء از خانه‌های خود بیرون می‌آیند و نمی‌شود تمام شهرها را در یک ساعت مشخص تعطیل کرد و با تاکید براین اصول بایست پروژه‌های مشخص در قالب کلان تصویر و راهبرد توسعه شهری تعریف شوند چراکه تعریف پروژه‌های جزیره‌ای باعث می‌شود ما با بردارهایی غیر همسو روبرو شویم و توان مدیریتمان کاهش پیدا کند.

استاندار هرمزگان از اعضای شورای شهر  خواست که در خدمات رسانی به سکونتگاه‌های غیر رسمی همکاری کنند وافزود: همزمان با جلوگیری از رشد سکونتگاه های غیررسمی باید به ساکنان سکونتگاه های غیررسمی موجود نیز خدمت رسانی شود.

در ادامه گفت: شوراها و شهرداری‌ها باید نقش خودشان را در طرح‌های بزرگ ملی پیدا کنند و از فرصت طرح بزرگی مانند نهضت ملی مسکن برای اصلاح محیط حاشیه شهرها استفاده شود.

مهندس دوستی با اشاره به اقدامات استان در بخش مسکن ملی، باز آفرینی شهری و صدور اسناد مالکیت به نفع مردم ، گفت: در یک و نیم سال گذشته چندین کار بزرگ که سال ها توسعه شهر معطل آن ها بود تعیین تکلیف شدند، حریم ۶۰ متر دریا که ۴۷ سال برزمین مانده بود با همکاری وزارت راه و شهرسازی ساماندهی شد، طرح تفصیلی بندرعباس بعد از ۲۲ سال تعیین تکلیف شد، ساماندهی میدان سایت بعد از ۳۰ سال آغاز شده و اراضی جنوب فرودگاه که بیش از نیم قرن جلوی بخشی از توسعه شهر را گرفته بود آزادسازی شدند و در اراضی نیروی هوایی نیز اصلاحاتی انجام گرفته است.

وی درپایان گفت: پروژه‌های بازآفرینی  محدود به بندرعباس نیست و برای هر شهرستان پروژه‌ای تعریف شده که برنامه های اجرایی مربوطه نیز مستمر در حال رصد است.

 

خبرنگار: مهردادحسین پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *