با سیاست گذاری صحیح دولت در بخش مسکن میتوان تهدیدات را به فرصت تبدیل کرد

با برنامه ریزی سریع و ارائه بسته های تشویقی وحمایتی این تهدیدها را به فرصتی در راستای اصلاح ساختاری بافت شهری و تأمین مسکن مورد نیاز مردم خصوصاً قشر کم درآمد تبدیل کرد

به گزارش گابریک آنلاین؛ فاطمه جراره رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس در چهارمین جلسه روسای کمیسیون های شهرسازی ومعماری کلانشهرها مراکز استان ها، با اشاره به اینکه بعضی مشکلات مشترک در بعضی شهرها اظهارکرد: قطعاً گردهمایی ها واجلاس های تخصصی این چنینی برای اعضای شورای شهر فرصت مناسبی را فراهم میکند که بااشترک گذاشتن عقول و تجربیات پیرامون مباحث مشترک شهری میتواند دستاورد های خوبی را به همراه داشته باشد تا اعضای شورای شهر بتوانند مشکلات شهر های خود را رفع کنند.

رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس عنوان کرد: فراهم شدن شرایط برای تکامل یافتن ونگاه مدیریت شهری و قطعاً تجربه ها واراده ها پیرامون مسائل و موضوعات مشترک شهری به سمت راحل های مؤثر منجر میشود تا راه حل شهرهای خودشان بتوانند به نحو مطلوب تری عمل کنند.

جراره افزود: شهر بندرعباس با قریب به ۷٠٠هزار نفر جمعیت وبیش از ۷هزار هکتار مساحت متأسفانه ۴۳٪درصد بافت فرسود دارد وبا توجه به بهرمندی که از نعمت های الهی در خلیج فارس وجود دارد شهروندان ما به شدت از این موضوع رنج میبرند.

وی اضافه کرد: این اتفاق هم بیشتر در محلاتی شاهد هستیم که به صورت اولیه شکل گرفته و این محلات دارای تراکم جمعیت بالایی هستند که در این سال های شهر کل گرفته بافت های فرسوده هم به تناسب آن رخ داده است محله چاهستانی ها، آیت الله غفاری، محله کمربندی، اسلام آباد، دوهزار، شهرک توحید حسین آباد، طلابند، نخل ناخداو…… از جمله محلات بافت فرسوده بندرعباس هستند.

وی در ادامه گفت: قطعاً می شود با سیاست گذاری صحیح دولت در بخش مسکن، وبا برنامه ریزی سریع و ارائه بسته های تشویقی وحمایتی این تهدیدها را به فرصتی در راستای اصلاح ساختاری بافت شهری و تأمین مسکن مورد نیاز مردم خصوصاً قشر کم درآمد تبدیل کرد.

وی با بیان اینکه دولت بسته های تشویقی وحمایتی را مشخص کرده تاکید کرد: باید باتوجه به شرایط جغرافیایی واقلیمی شهرها این موضوعات مورد بررسی قرار بگیرد.

وی بیان کرد: یکی از تصمیمات مهم و خوبی که دولت گرفته بحث سند دار کردن اراضی دولتی در محلاتی بافت فرسوده است اما در بندرعباس ما با چالش هایی که آن مواجه هستیم استقبال خوبی که ما انتظار آن را داشتیم تاکنون اتفاق نیفتاده و باید مورد بررسی وکارشناسی قرار بگیرد.

جراره افزود: البته ما یک تجربه ای درسال ۹۶به منظور نوسازی وبازسازی بافت فرسوده در محله چاهستانی داشتیم باتوجه اینکه دولت به سمتی برنامه ریزی کرده که بتواند نوسازی وبازسازی بافت های فرسوده داشته باشد در همین راستا پیگیر هستیم در محله اسلام آباد این اتفاق بیفتد.

رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس عنوان کرد: یکی چالش هایی دیگر عدم مدیریت واحد شهری است که همیشه با چنین مشکلاتی مواجه میشویم برای چنین امر مهمی باید دستگاه های متولی زیادی پای کار بیایند و همکاری لازم را داشته باشند تا این موضوع حل شود.

وی درپایان گفت: شهر بندرعباس هرساله حوادث وبلایای طبیعی زیادی را چندین بار در سال را تجربه میکند و آنچه که مشهود هست با توجه به زلزله های شدیدی که در بافت های فرسوده بندرعباس رخ میدهد و هیچ اتفاق خاصی نیفتاده این است که خدواند تاکنون به مردم رحم کرده است به همین منظور باید سریعا با بسته های تشویقی و حمایتی مشکلات محلاتی که بافت فرسوده هستند را حل کنیم.

 

خبرنگار: مهردادحسین پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *