آیین رونمایی از کتاب ((مقام،زن،منزلت مادر))با حضور مسئولان برگزار شد

به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان هرمزگان،آیین رونمایی کتاب «مقام زن،منزلت مادر»با حضور مسئولین،روحانیون،اساتید دانشگاه و فرهیختگان استانی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی هرمزگان،مراسم رونمایی از کتاب «مقام زن ،منزلت مادر» با حضور امینه دریانورد، مدیرکل کتابخانه های عمومی؛ محدثه درویشی، مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری هرمزگان؛ محمد میردادی، معاون فرهنگی اداره کل ارشاد اسلامی؛ حجت الاسلام والمسلمین محمد ذاکری، نویسنده اثر و جمعی از اساتید و فرهیختگان استان در سالن اجتماعات اداره کل کتابخانه ها برگزار شد.

امینه دریانورد، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان؛ ضمن خوشامدگویی به فرهیختگان هرمزگانی  حاضر در مراسم و تبریک به مناسبت تولد کتابی در منزلت زن، گفت: اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان تمام تلاش و حمایت خود را از نویسندگان و پژوهشگران بومی خواهد داشت و کتاب‌های چاپ‌شده را  برای استفاده عموم،در کتابخانه‌های عمومی سراسر استان قرار خواهد داد.

 محمد میردادی، معاون فرهنگی اداره‌کل ارشاد اسلامی هرمزگان؛ نیز در این مراسم گفت:با وجود پیشینه تاریخی و تمدنی در استان هرمزگان، نویسندگان کمی در سده‌های اول اسلامی مانند حسین بن موسی هرمزی و محمد کیشی می‌زیسته اند اما پیشینه تاریخی و رونق اقتصادی در منطقه نشان از وجود افراد اندیشمند و اهل مطالعه و کتابت دارد که شاید بدلیل دور بودن از مراکز قدرت منابع آن‌ها به دست ما نرسیده است.

 دکتر مهرنوش منصوری، فعال حوزه فرهنگ ؛در معرفی کتاب« منزلت زن ، مقام مادر» گفت: این اثر ثمره سال ها مطالعه و خطابه در محافل و مجالس بوده در دو بخش و ده گفتار ارائه شده است که مقام زن و شخصیت محبوب و دلربایش ،به عنوان بخش اول در چهار گفتار و منزلت مادر و جایگاه بی بدیل و بی نظیرش در منظومه عشق و مهربانی در شش گفتار و به عنوان بخش دوم به رشته تحریر در آمده است.

وی ادامه داد: این کتاب به سه زن که در زندگی نویسنده نقش زیادی داشته‌اند تقدیم شده‌است و به مقام و منزلت زن از دیدگاه قرآن و سنت پرداخته و ثابت می‌کند که مرد و زن دو رکن اساسی آفرینش و جامعه انسانی هستند.

 محدثه درویشی، مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری هرمزگان؛ ضمن تشکر از اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی جهت برگزاری برنامه‌های رونمایی کتاب و ترویج کتاب‌خوانی در استان گفت: در اسلام جایگاه خاصی برای زنان قائل شده‌اند و زن و مرد با یکدیگر مساوی هستند  اما گاهی نوع نگاه حاکم بر جوامع مختلف در فرهنگ ما تأثیر گذاشته است.

درویشی افزود: زن به ماورای نقش خود ارزش قائل است و نقش پررنگ خود را در مادری و همسری می‌داند اما در کنار آن بانویی تمدن‌ساز است و مقام زن در فرهنگ و رسانه و کتاب تبیین خواهد شد.

احمد نفیسی از دیگر فعالان فرهنگی و اجتماعی استان در این مراسم گفت: رونمایی کتاب فرصتی است که فرهیختگان دور هم آیند و کلام نیک گفته و شنیده شود، نوشتن هر کتاب به مانند آجری است که بنای فرهنگ جامعه را می‌سازد و امیدوارم در هرمزگان شاهد نوشتن کتاب‌های بیشتر با چنین محتوای ارزشمندی باشیم.


 دکتر محمد ذاکری، نویسنده کتاب؛ هدف اصلی از نوشتن کتاب را اصلاح نگاه به جامعه زنان عنوان کرد و گفت در این کتاب به سه وجه دختر، همسر و مادر بودن زنان نگاه ویژه‌ای شده‌است و از اشعار و حکایات و احادیث در خصوص مقام و جایگاه منزلت زن و مادر یاد شده است.

 ذاکری استاد دانشگاه هرمزگان در ادامه گفت: رونمایی از این کتاب در اداره کتابخانه‌ها به‌عنوان متولی کتاب و با حضور معاون فرهنگی اداره ارشاد و مدیرکل امور بانوان استانداری هرمزگان و فرهیختگان و اندیشمندان استان را به فال نیک گرفته و نشان از توجه ویژه به نویسندگان و تولید آثار فاخر در حوزه و جایگاه زنان در جامعه دارد.

در پایان این مراسم از کتاب«مقام زن،منزلت مادر»رونمایی شد و از دکتر محمد ذاکری نویسنده اثر تقدیر به عمل آمد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *