عشق به خدمت مهمترین ویژگی مدیر مسلمان

به قلم :✍️حجت الاسلام والمسلمین حسن زارعی

اسلام مکتب عشق ورزی و عبودیت به خداست.در این مکتب حیاتبخش مهمترین برنامه های عبودیتی در قران و حدیث برای مسلمانان ذکر شده است.
تا جائیکه اگر درمیان همه ادیان جستجو کنیم هیچ دینی به اندازه اسلام به این موضوع پراهمیت نپرداخته است .اما در این میان جملات ارزشمندی از نبی مکرم اسلام و انبیای الهی وائمه اطهار علیهم السلام وارد شده است .
از جمله این حدیث نبوی شریف:
قال رسولُ اللّه ِ صلى الله علیه و آله وسلم :لا تَنْظروا إلى کَثرهِ صَلاتِهِم و صَومِهِم ، و کَثرهِ الحَجِّ ، و المعروفِ ، وَ طَنطَنَتِهِم باللّیلِ! و لکنِ انْظُروا إلى صِدقِ الحدیثِ و أداءِ الأمانهِ.

پیامبر خدا صلى الله علیه وآله وسلم می فرماید :به زیادى نماز افراد و روزه و حجّ و بخشش و ناله هاى شبانه آنها نگاه نکنید، بلکه راستگویى و امانتدارى شان را بنگرید.
در دعا هم بعضی از اسامی خداوند خیلی مشهور می باشند.
بعنوان مثال کلمات ذیل .
۱- * کلمه غیاث . ۲- کلمه مجیب که از کلمات کلیدی در دعاها شمرده می شوند.لذا هرگاه فردی دچاراستیصال شود .حالت انقطاع در ذهن او شکل میگیرد ،آنجاست که نیاز انسان را وادار به دعا میکند.
واین دستور خداوند است که بندگان در هر بن بستی خدا را بخوانند. زیراجابت دعاء لطف خدا در حق مردم است آنجا که میفرماید: ادعونی استجب لکم.حال ایا امکان دارد خداوند به این موضوع مهم یعنی رسیدگی به امور مردم بی توجه باشد.؟ و امانتداری مدیریت ،
ومسولیت رسیدگی به امور مردم مورد رسیدگی قرار نگیرد.
اساس دیانت متکی به عدالت می باشد.
و تحقق عدالت یکی از اهداف مهم دیانت می باشد.
یقینا غفلت از تحقق آن مورد گذشت نخواهد.
متاسفانه در این استان بعضی ازمدیران استانی ، به موضوع پر اهمیت خدمتگذاری پاسخ گویی و اجابت خواسته های مردم کم توجه یا بی توجه هستند.
و این مسئله خود دلایل متعددی دارد که عبارتند از:
الف – یکی از مهمترین آنها عدم مطالبه گری توسط مردم می باشد‌.
بازخورد این صفت انفعالی در جامعه کاهلی وتنبلی مدیران در ارائه وظایف قانونی واخلاق کارگزاری آنان می باشد .
ب- عدم نظارت سازمانهای نظارتی در وظایف قانونی وعرفی از دیگر عوامل ترک وظایف محوله وسرباز زدن از ادای امانت مدیریت میباشد.

ج- غیر بومی بودن مدیران اجرایی یکی دیگر از عوامل تخلف از امور محوله هست .که درکنار ضعف اخلاقی و نا کارآمدی و فراهم بودن موقعیت اجتماعی در استانهای دیگر مقدمه ای بر سر پوش گذاشتن و پوشیده ماندن خطای مدیریتی ویاسوء استفاده آنان از موقعیت اداری می باشد.زیرا پس از مدتی از انظار عمومی پنهان شده وزندگی جدید خود را در استانی دیگر بدور از دید ساکنان محیط کار آغاز می کنند.

کلمه دیگر مدیریتی که از وظایف مهم مدیر مسلمان می باشد کلمه غیاث میباشد .که اشاره به وجوب فریاد رسی افراد مظلوم دارد. ومدیریت اسلامی بدون آن محقق نخواهد شد.
حدیث پیامبر بزرگوار اشاره موکدی به صدق حدیث دارد که مدیر مسلمان اگر توان انجام امور محوله را ندارد صادقانه به عجز و ناتوانی خود اعتراف نموده و باید مقدمات ورود فرد توانمند دیگری را به جای خود فراهم نماید.

ومن الله التوفیق

مدیر کل فرهنگی دانشگاه آزاد واحد بندرعباس ومدیر مسئول نشریه گابریک حسن زارعی 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *